Zatrudnianie pracowników z Indii

Moi rodzice prowadzą w naszym mieście niewielką restaurację specjalizującą się w kuchni orientalnej. Do tej pory zatrudniali głównie Polaków, stały personel, a także sezonowi pracownicy mieli polskie pochodzenie. Jednak od niedawna rodzice zdecydowali się na zatrudnienie kilku pracowników z Indii.

Indyjscy pracownicy świetnie się sprawdzili

pracownicy z indiiRodzice obawiali się trochę kwestii prawnych, które należało rozwiązać, zanim indyjscy pracownicy zaczną wykonywać swoje obowiązki. Cała sprawa nie okazała się jednak aż tak skomplikowana, jak myśleli. Przede wszystkim poszukali odpowiednich informacji w internecie, by pracownicy z Indii mogli podjąć zatrudnienie w ich restauracji. Biuro pośrednictwa pracy oraz prawnik moich rodziców poradzili sobie ze wszystkimi czynnościami, które trzeba było wykonać, by legalnie zatrudnić osoby z zagranicy. Pracownicy z Indii okazali się niezwykle kompetentni. Przede wszystkim kuchnia, którą serwuje restauracja moich rodziców była im bliska, mogli więc czuć się pewnie przy przygotowywaniu dań, a nawet podpowiedzieć to i owo innym pracownikom w kwestii doprawiania czy podawania posiłków. Wszyscy pracownicy z Indii znali doskonale język angielski, więc bariera językowa praktycznie nie istniała. Bardzo szybko uczyli się też języka polskiego, chcąc na stałe osiąść w naszym kraju i czuć się tu jak w domu. Indyjscy pracownicy moich rodziców wykonywali wszystkie swoje obowiązki sumiennie, dokładnie, z dużą dozą zaangażowania, energii, i zawsze z uśmiechem na ustach. Cieszyli się, że mogą w Polsce zarobić pieniądze dla siebie i swoich rodzin.

Zatrudnianie osób niebędących Polakami może budzić w nas pewne obawy, zwłaszcza gdy chodzi o kwestie proceduralne. W gruncie rzeczy nie jest to jednak aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Zagraniczni pracownicy dają nam również wiele korzyści. Nasz biznes z pewnością będzie uznany za przyjazny integracji międzykulturowej i otwarty na nowości.