Wszechstronne zastosowanie siłowników pneumatycznych

Działanie fabryk to wyjątkowo interesujący temat. Tysiące, a nawet miliony elementów zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całego skomplikowanego systemu – małe śrubki, cylindry, tłoki i silniki dbają o to, by proces produkcyjny mógł trwać. Zastanawiające jest to, jak wszystkie te elementy funkcjonują, tworząc jedną spójną całość.

Działanie siłowników pneumatycznych

obrotowe siłowniki pneumatyczneWszystkie urządzenia fabryczne działają jak jeden organizm – każde urządzenie odpowiedzialne jest za co innego, jednak ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje całość, wszystkie jednak działają na innej zasadzie. Zdecydowana większość z nich zasilana jest pneumatycznie – wykorzystanie sprężonego powietrza to najbardziej efektywny sposób na zapewnienie większości urządzeń sprawnego działania. Ogromne maszyny przemysłowe muszą niejednokrotnie pracować z bardzo dużą siłą, dlatego najlepiej sprawdzają się tutaj silniki pneumatyczne. Ich konstrukcja odporna jest na działanie ogromnego ciśnienia, dzięki czemu zdolne są do oddziaływania na prasy i inne podnośniki z dużą mocą. W zależności od ich przeznaczenia ze względu na kierunek ruchu roboczego można wyróżnić liniowe lub obrotowe siłowniki pneumatyczne. Zwłaszcza te ostatnie znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle ze względu na specyfikę swego działania – zapewniają ruch obrotowy maszynom, działającym na liniach produkcyjnych, dzięki czemu z łatwością obsłużą większość sprzętu wykorzystywanego w niemal każdej gałęzi przemysłu.

Siłowniki działają pod ciśnieniem od jednego do dziesięciu barów, co zapewnia im bardzo wszechstronne zastosowanie. Wytrzymują również ogromne różnice temperatur – od minus dziesięciu do osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Są ponadto bardzo wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, dlatego są najchętniej wybieranymi silnikami na rynku.