You are currently viewing Sposoby obrabiania stali

Sposoby obrabiania stali

Nasz gatunek bez stali nie mógłby się pewnie rozwijać, tak jak ma to miejsce dzisiaj, bo pomimo tego, że dysponujemy już znacznie większą liczbą różnych materiałów to i tak w niektórych sytuacjach stalowe elementy okazują się praktycznie niemożliwe do zastąpienia. Żeby to zrozumieć, można przeanalizować na przykład konkretne gatunek tego materiału, bo na rynku jest ich dostępnych dużo.

Ciekawostki o stalowych produktach

stal 16hgKiedy człowiek mówi o czymś, co zostało wykonane ze stali, to powinien w większości przypadków dodać, z jakiego dokładnie gatunku, bo czasami właściwości czegoś takiego potrafią być radykalnie różne. Wytwarzana i wykorzystywana aktualnie na dużą skalę stal 16hg jest tak popularna właśnie ze względu na swoje właściwości. Potocznie nazywa się ją bowiem stalą narzędziową, ale powstają z niej nie tylko narzędzia do różnych warsztatów, bo doskonale sprawdza się również przy produkcji ważnych elementów takich jak koła zębate, tuleje i tym podobne. W przeciwieństwie do innych odmian stali rdzeń jest tutaj wyjątkowy i charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością potrzebną przy właśnie takich zastosowaniach. Dobra twardość powierzchni wszystkich rzeczy wykonanych z czegoś takiego wynika przede wszystkim z tego, że w wielu przypadkach ten materiał, a nawet konkretny element jest wielokrotnie hartowany. Pomimo wysokiej jakości ceny tego typu materiałów są wyjątkowo przystępne.

Warto tutaj wspomnieć, że hartować aktualnie możemy nie tylko w wodzie, ale również w oleju i wielu innych substancjach. Dzięki takim stalom narzędziowym również ryzyko związane z uszkodzeniem maszyny na skutek pęknięcia elementu lub ewentualnych odprysków jest skutecznie zminimalizowane. Pomimo tak specyficznych właściwości ten materiał można spawać.