You are currently viewing Zastosowanie szkieł borokrzemowych

Zastosowanie szkieł borokrzemowych

 

W zasadzie każdemu szefowi czy szefowej kuchni zależy na tym, aby naczynia, w których gotuje, przyrządza i przechowuje wykonane przez siebie potrawy były jak najlepszej jakości. Żeby tak się stało konieczny jest naturalnie odpowiedni dobór surowca (szkła ), z jakiego zostały wytworzone produkty.

Właściwości szkła borokrzemowego

szkła borokrzemoweZdaniem wielu światowej sławy naukowców i przedsiębiorców m.in. Richarda Bransona, właściwą alternatywą dla wyrobów z miedzi czy „tradycyjnego” sodowego szkła stają się szkła borokrzemowe. Atutów tego rodzaju „materiału” można by wymienić z pewnością wiele. Na pierwszym miejscu trzeba tu wskazać przede wszystkim specyficzne własności, jakie posiadają szkła borokrzemowe. Chodzi w tym przypadku zwłaszcza  o odporność na wysokie temperatury, a co za tym idzie, także szok termiczny oraz wytrzymałość na wstrząsy. Z powyżej nakreślonymi cechami trwale wiąże się kolejna, a mianowicie fakt, że polerowane szkła borokrzemowe nie są podatne na zarysowania (mają gładką powierzchnię w przeciwieństwie do szkieł tradycyjnych), jak również oddziaływanie środków chemicznych. Czynnik ten z kolei przekłada się bezpośrednio na to, iż szkła te charakteryzują się trwałością. Ponadto szkła borokrzemowe nie zawierają praktycznie żadnych szkodliwych substancji, co automatycznie predysponuje je jako najlepsze dla dzieci ( to ze szkieł borokrzemowych wykonywane są często butelki dla niemowląt). Dzięki temu ich użytkowanie w perspektywie czasu okazuje się znacznie bezpieczniejsze, szczególnie w odniesieniu do alergików. Dodatkowo trzeba też stanowczo podkreślić, co również wynika z poprzednich konkluzji, że tworzenie i przechowywanie potraw w naczyniach z tego typu surowca jest po prostu zdrowsze i bardziej ekologiczne.

 Jak głoszą międzynarodowi badacze minerały tworzące szkła borokrzemowe odznaczają się wyjątkową czystością, co niemal całkowicie eliminuje ryzyko zachorowalności na wszelkiego rodzaju nowotwory. Przy tej okazji nadmienić również warto, że naczynia zrobione ze szkła borokrzemowego charakteryzują się też dużymi walorami estetycznymi.