Aby móc cieszyć się tanim w utrzymaniu domem i nie wydawać fortuny na ogrzewanie i energię elektryczną, warto posłużyć się kilkoma sprawdzonymi patentami, które w przyszłości obniżą comiesięczne rachunki. Obecne technologie wykorzystywane w budownictwie i wykańczaniu wnętrz pozwalają na ciekawe i oszczędne rozwiązania, które zaprocentują w przyszłości.
Termoizolacja w kontekście energooszczędności
Jak zadbać o niskie koszty utrzymania domu? Obecnie bardzo popularnym trendem w budownictwie jest stawianie domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. W praktyce oznacza to zminimalizowanie kosztów eksploatacji domu poprzez wykorzystanie nowoczesnych i oszczędnych rozwiązań. Ważne, aby zimą w domu było ciepło, a latem przyjemnie chłodno. O to właśnie zadba solidna izolacja budynku, wykonana z odpowiednich materiałów z dbałością o szczegóły. Minimalizowanie strat ciepła pozwoli na utrzymanie komfortu cieplnego na zadowalającym nas poziomie, przy stosunkowo niewielkim wykorzystaniu energii. Dobre ocieplenie budynku to jednak nie koniec. Równie ważne jest np. odpowiednie rozmieszczenie okien oraz sama ich jakość. Często pomijana jest także izolacja instalacji, chociaż ma ona niebagatelny wpływ na nasze rachunki. Czasem wystarczy skuteczna cienka izolacja termiczna rurociągów z ciepłą wodą użytkową oraz instalacji centralnego ogrzewania, aby usprawnić funkcjonowanie i wydajność kotła, obniżając jednocześnie koszty ogrzewania. Szereg materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku sprawia, że z łatwością dopasujemy rodzaj izolacji do warunków technicznych.
Izolacja instalacji może chronić przed wychłodzeniem i wspomagać ogrzewanie, ale może równie dobrze utrzymywać niską temperaturę czynnika, jak np. w przypadku instalacji chłodniczych czy klimatyzacji. Dodatkową funkcją materiałów izolacyjnych w tym przypadku jest ochrona przed tzw. poceniem się rur, co może być powodem stopniowego zalewania pomieszczenia.