You are currently viewing Wapno do poprawy pH gleby

Wapno do poprawy pH gleby

Każda osoba, która prowadzi swoją uprawę roślin wie, iż musi wspierać ją poprzez nawadnianie, profilaktykę przed szkodnikami, a także regularnie sprawdzać odczyny glebowe. Bez tego ziemia nie da nam obfitych plonów. Jeśli pH gleby będzie kwasowe musimy pomyśleć o nawiezieniu wapnem w okresie jesiennym naszego kawałka pola. To bardzo ważne.

Istotne nawożenie wapnem na jesień

wapno tlenkowe nawozoweNie ważne czy prowadzimy ogródek przy domu, czy zajmujemy się profesjonalną rolą musimy dbać o wzrost naszych roślin, aby dały nam jak najlepsze plony. Jeśli nie będziemy odpowiednio nawadniać i nawozić naszej uprawy możemy spodziewać się lichych zbiorów. Dlatego zaopatrzmy się w miernik odczynów glebowych. Może być on chemiczny albo elektryczny, a zakupimy go w sklepie ogrodniczym. Jeżeli widzimy wysoką kwasowość gleby to niezwłocznie trzeba użyć wapno tlenkowe nawozowe albo wapno węglanowe. Które należy wybrać? Tlenkowe wybieramy, gdy nasze podłoże jest ciężki i jest to uprawa profesjonalna. W tym wypadku też musimy uważać, aby nie dać zbyt dużej dawki nawozu i nie nawozić w dni wietrzne, ponieważ mocno pyli. Do ogrodu nada się fenomenalnie węglanowy nawóz, który używa się na glebach lekkich, a także ciężkich. Nie jest go tak łatwo dać za dużo i wręcz należy dodawać go stopniowo. Gdy uzyskamy odpowiedni poziom trzyma się on latami. Pamiętajmy tez o tym, iż zawsze nawozimy na jesień, czyli po okresie wegetacji naszych roślin.

Aby mieć jak najlepsze zbiory musimy odpowiednio dbać o naszą uprawę. Wybór nawozów wapniowych jest bardzo ważny, gdy pH naszej gleby okazuje się kwasowe. Niezwłocznie musimy je zobojętnić bądź sprawić, aby było lekko alkaliczne. W ten sposób nasze rośliny będą miały najlepsze podłoże do optymalnego i obfitego wzrostu każdego roku.