You are currently viewing System wentylacji kominowej w chlewni

System wentylacji kominowej w chlewni

 

Hodując zwierzęta należy mieć na uwadze ich warunki bytowe. Mikroklimat to ważna część całego procesu produkcyjnego. Zapewnienie świeżego powietrza w odpowiedniej ilości w przeliczeniu na sztukę to podstawa. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z fermą trzody, gdzie jest skupiona dużo ilość zwierząt na małej powierzchni.

Zastosowanie kominów wentylacyjnych

kominy wentylacyjne do chlewniBrak odpowiedniej ilości powietrza w chlewni może spowodować uduszenie się zwierząt. Dlatego tak ważny jest system wentylacji w budynku inwentarskim. System wentylacji tworzy z kolei wiele elementów składowych. Są to wentylatory, płyty dachowe, wloty powietrza, sterowniki i dobre kominy wentylacyjne do chlewni. Kominy są odpowiedzialne za odprowadzanie powietrza z wewnątrz chlewni poza budynek. Aby usprawnić ten proces montuje się w nich wentylatory wyciągowe. Sam komin najczęściej zrobiony jest z czarnych plastikowych płyt. Przypomina najczęściej swoim wyglądem czarną plastikową rurę. Średnica za zwyczaj może mieć od 30 do 85 cm. Kominy możemy zamówić w wersji izolowanej. Często kompletowane są z dyfuzorem wejściowym lub płytą dachową do lepszego uszczelnienia w trakcie montażu na dachu. Mogą posiadać wewnątrz otwierające się i zamykające zawory motylkowe lub osłonę przeciwdeszczową. Długość komina powinna być jak największa tzn. wynosić maksymalnie tyle na ile pozwalają techniczne warunki samego budynku. Kominy występują w wielu rodzajach wentylacji. Są obecne w wentylacji drzwiowej, dyfuzyjnej i przesłonowej.

Rola kominów polega również na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynku. Często system wentylacji dla bezpieczeństwa zwierząt jest zabezpieczony dodatkowymi czujnikami i systemem alarmowym, który wyśle nam SMS jeśli awaria, któregoś z jej elementów spowoduje zbyt mały dopływ powietrza. To najlepiej oddaje jak bardzo ważna jest wentylacja i odpowiednia ilość powietrza.