Komputeryzacja przemysłu sprawia, że czas pracy nad danym zleceniem jest znacznie krótszy, a wydajność nawet i kilkakrotnie wyższa. W fabrykach większą część prac od pracowników fizycznych przejęły maszyny. Żeby wszystko działało, jak trzeba, maszyny muszą być odpowiednio zaprogramowane. Pracownicy fizyczni w większości zakładów przemysłowych zostali przekwalifikowani do obsługi maszyn.
Profesjonalne oprogramowania do maszyn przemysłowych
Dobrze zaprogramowana maszyna jest w stanie wykonać do czterech razy więcej pracy w ciągu godziny niż pięcioosobowa grupa pracowników fizycznych. Cały sekret tkwi właśnie w oprogramowaniach. Profesjonalne programowanie plc polega na zamontowaniu w elektronice maszyny specjalnej płytki tranzystorowej o pojemności pamięciowej około dziesięciu gigabajtów. Następnie wystarczy połączyć laptopa do wybranej maszyny za pomocą specjalnego złącza i wgrać odpowiedni program. Po tych czynnościach urządzenie jest gotowe do pracy. Oprogramowania są oczywiście płatne, zazwyczaj firmy programowe pozwalają na wykupienie licencji maksymalnie dwuletniej. Jak wiadomo, wszystko się kiedyś musi zepsuć, ciekawostką jest to, że po wykupieniu dostępu do programu w danej firmie mamy gwarancję na czas, jaki obejmuje nas licencja. W przypadku awarii pracownicy firmy, z którą mamy podpisany kontrakt, są zobowiązani dokonać każdej naprawy w nieograniczonej ilości. Jest to bardzo wygodna umowa zarówno dla klienta, jak i firmy oferującej profesjonalne oprogramowania, ponieważ my jako klienci mamy pewność, że w razie awarii zostanie wszystko naprawione, a dana firma buduje w ten sposób swój PR.
Koszt jednego oprogramowania z dwuletnią licencją w zależności od jego złożoności to od dwóch do nawet i piętnastu tysięcy złotych. Raz wykupiona licencja upoważnia nas do instalacji programu na każdym urządzeniu do niego przystosowanym znajdującym się w naszej firmie. W przypadku długoletniej współpracy z jedną firmą, możemy liczyć na spore rabaty.