You are currently viewing Kominiarka jako niezbędne wyposażenie strażaka

Kominiarka jako niezbędne wyposażenie strażaka

Najbardziej znanym wyposażeniem strażackim, są zapewne hełmy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie można ich zakładać bezpośrednio na skórę twarzy i głowy. W celu dodatkowej izolacji stosuje się bowiem specjalistyczne kominiarki. Pozwalają one na uniknięcie oparzeń i stabilizują hełm, aby ten nie zsunął się podczas akcji, nawet kiedy wymagane jest intensywne poruszanie się.

Kominiarki pod hełm strażacki

kominiarki strażackieProducenci osprzętu dla straży pożarnej w swoich ofertach posiadają zazwyczaj szeroki wybór wysokiej jakości ubrań. Wśród nich znaleźć można kominiarki strażackie. Jest to niezbędny element wyposażenia kombinezonu ochronnego. Zakłada się ją pod hełm, kiedy istnieje niebezpieczeństwo narażenia na bezpośrednie działanie płomieni. Stabilizuje ona okrycie głowy. Dzięki temu nie może się on zsunąć. Poprawnie założona, zostawia odsłonięte jedynie oczy i przestrzeń dookoła nich, aby nie przeszkadzać w trakcie użytkowania. Produkuje się je przy użyciu niepalnych materiałów, dzięki czemu może zapobiec oparzeniom, nawet podczas kontaktu z płomieniami. Jej budowa chroni nie tylko głowę, ale także szyję, zarówno z przodu, jak i od strony karku. Zazwyczaj kominiarki posiadają kilka warstw materiału. Gwarantuje to bardzo dobrą izolację przed temperaturą i działaniem ognia. Element ten musi być niezwłocznie wymieniony, jeśli zostanie uszkodzony, aby nie narażać użytkownika na niebezpieczeństwo podczas kolejnej akcji.

Kominiarki przeznaczone dla strażaków są jednymi z najistotniejszych elementów i wyposażenie w trakcie akcji gaśniczych. Jeżeli istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu z płomieniami, chronią one skórę głowy i szyi przed temperaturą i oparzeniami. Wykonuje się je z niepalnych materiałów i stosuje kilka ich warstw dla lepszej izolacji. Poprawnie założone stabilizują także hełm noszony przez użytkownika.