Zdrowie pod lupą – o roli siedzisk dziecięcych

Kręgosłup to bardzo ważna część ludzkiego ciała. Jest niezwykle wrażliwy na przeciążenie, brak ruchu, niewygodę, sposób odpoczynku i niewłaściwe siedzisko. Szczególnie złe oparcie odcinka lędźwiowego może doprowadzić do dokuczliwego bólu pleców oraz licznych schorzeń. Dbanie o „podporę ciała” powinniśmy zacząć od dzieciństwa. 

Krzesła dla dzieci wyłącznie ergonomiczne

krzesło dla dzieckaKręgosłup nie lubi postawy siedzącej, szczególnie, kiedy jest młody, plastyczny i wyjątkowo podatny na odkształcenia. Liczne wady postawy zaczynają się tworzyć właśnie w tym okresie. Niemniej jednak dziecko zmuszone jest do zachowania pozycji siedzącej, niejednokrotnie przez bardzo długi czas, jeśli nie w szkolnej ławce, to w domu, przy biurku, podczas odrabiania lekcji czy popularnej rozrywki, jaką jest granie na komputerze. Niektórzy rodzice szukają ergonomicznym rozwiązań, kupując wytrzymałe piłki do siadania. Gumowa kula nie tylko nie pozwala na nadmierne obciążenie kręgosłupa, lecz także zmusza do nieustannego balansowania. Tym, którzy wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, polecić należy nowoczesne krzesło dla dziecka z regulowaną wysokością stelaża i oparcia. Dzięki nim malec o każdym wzroście może swobodnie oprzeć stopy o podłoże oraz ułożyć plecy w pozycji, która jest dla nich najbardziej korzystna. Zaletą dobrych siedzisk dla dzieci jest również ich elegancja. 

Krzesło przeznaczone do nauki i pracy przy biurku – to nie tylko element wnętrza, lecz także, w pewnym sensie, urządzenie ortopedyczne. Odpowiednio dobrane zadba o właściwe ułożenie pleców oraz kręgosłupa, zapobiegając licznym trwałym schorzeniem, jak np. skolioza. Dzięki możliwości regulowania stelażu – może służyć dzieciom zarówno w młodszym, jak i starszym wieku, sprawiając, że zakup będzie opłacalny przez lata.