You are currently viewing W poszukiwaniu lekarza od włosów

W poszukiwaniu lekarza od włosów

Bardzo często zdarza się, że po pobycie u fryzjera, lub po spaniu w cudzym łóżku zaczynamy odczuwać dolegliwości związane ze skórą głowy. Świąd, łuszczenie, przetłuszczające się, lub wręcz wypadające włosy. Gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji? Co robić, do kogo się zwrócić?

Ratunek dla włosów

lekarz od włosówNa szczęście wobec sytuacji opisanych powyżej nie jesteśmy sami. Jest z nami specjalny lekarz od włosów, czyli trycholog. Ta mało znana gałąź medycyny istnieje od stosunkowo niedawna i zawdzięczamy ją Anglii, w której do tej pory jest rozwijana. W Polsce lekarze nie mogą zrobić specjalizacji z trychologii, w tym celu muszą wyjechać właśnie do Wielkiej Brytanii. Lekarz trycholog, przebada nas na okoliczność chorób skóry głowy, zbada stan cebulek włosowych, dokona niezbędnych analiz i postawi diagnozę. Na tym kończą się jego zadania. Wizyta u lekarza od włosów jest na ogół jednorazowa. Leczeniem postawionej diagnozy zajmie się dermatolog, lub lekarz internista. Bardzo rozsądnym i odpowiedzialnym wyjściem jest zasięgnąć porady trychologa przed dokonaniem zabiegu przeszczepu włosów. Może okazać się że jest on zbędny i zaoszczędzimy w ten sposób bardzo dużo pieniędzy. Lekarzy trychologów jest bardzo mało, więc na wizytę będzie trzeba umówić się prywatnie, co wiąże się z pewnymi kosztami, na pewno mniejszymi niż zabieg medycyny estetycznej. Do lekarza od włosów warto się udać profilaktycznie zaraz po zauważeniu niepokojących zmian ma skórze głowy, lub na paznokciach.

Niezależnie od porad lekarza trychologa, trzeba pamiętać że nic nie zastąpi codziennej pielęgnacji włosów. Mycie czesanie, wcieranie odpowiednio dobranych odżywek, regularne strzyżenie zapewni nam zdrowie włosów na długie lata po tym kiedy już nie będziemy silni i młodzi.