W sklepach meble wyglądają bardzo różnie, ponieważ dużo zależy od tego, z jakim typem sklepu mamy do czynienia. W sklepach samoobsługowych meble zazwyczaj są wyższe, aby wyeksponować więcej towaru. W przypadku sklepów z ekspedientką, trzeba zrobić takie meble, które będą zajmować mało miejsca i wszystko będzie łatwo dostępne dla pracownika danej placówki. To bardzo istotne rzeczy.
Typy mebli sklepowych od producentów
Każdy sklep jest nieco inny. Producent mebli sklepowych musi uwzględniać właśnie to, że jego klienci zajmują się różnymi branżami i sklepy nie są identyczne. Meble sklepowe do sklepów spożywczych powinny pozwalać na dobrą ekspozycję żywności, a ponadto być łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli nie jest to sklep samoobsługowy, dobrze jeśli meble będą miały niewielkie zaplecze techniczne, na przykład na rękawice jednorazowe. W sklepach odzieżowych nie trzeba wielu półek, a raczej wieszaki. Meble muszą być przystosowane do ekspozycji odzieży. Warto jest pamiętać również o tym, że w niektórych sklepach meble powinny być dodatkowo wzmacniane. Producent, który produkuje meble na przykład do sklepu z alkoholami musi uwzględnić, że waga szklanych butelek pełnych cieczy jest wysoka, a nie można pozwolić na pęknięcie półki, gdyż spowoduje to duże straty materialne oraz finansowe. Jak widać, producenci muszą uwzględniać przede wszystkim typ sklepu i jego asortyment.
Mebel sklepowy to taki produkt, który musi być dostosowany do wszystkich warunków. Liczy się to aby meble były wytrzymałe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Najczęściej produkuje się meble po wizji lokalnej, ponieważ trzeba wiedzieć, czy będą się nadawały do użytku. W innym przypadku klient ma prawo je zwrócić, co się producentom w ogóle nie będzie opłacało.