You are currently viewing Pomysły na ogrodowe kompozycje

Pomysły na ogrodowe kompozycje

Podczas lata chcemy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, dlatego warto zadbać o wygląd naszego ogrodu, aby móc cieszyć się pięknym otoczeniem przez wszystkie ciepłe dni. Letnie kompozycje kwiatowe należy wykonać po 15 maja, kiedy nie ma już ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków, które osłabiłyby nowe nasadzenia. 

Jak zaaranżować letni ogródek lub taras

kompozycje ogrodowePrzy planowaniu aranżacji ogrodu ważne jest, aby wybrać dla siebie odpowiedni styl, który będzie naszym motywem przewodnim. Styl nowoczesny zawiera najczęściej jednogatunkowe nasadzenia, są to rośliny monochromatyczne i proste, które dobrze prezentują się w wysokich donicach. Będą współgrały z elementami metalu. Styl śródziemnomorski, cieszący się niesłabnącą popularnością, charakteryzuje się typowym niebieskim kolorem. Jeśli chodzi o dobór roślin typowych dla tego klimatu, to są to oleandry, bugenwille, datury, drzewka cytrusowe, cyprysy oraz ołowniki. Jeśli chcemy urozmaicić wygląd mebli ogrodowych, możemy dodać zioła w doniczkach, np. tymianek, rozmaryn, bazylię czy miętę. Kompozycje ogrodowe w stylu wiejskim uwielbiają wiklinowe dodatki. Należy posadzić do nich kolorowe pelargonie, petunie, lilie, róże oraz wiciokrzew. Wszelkie drewniane elementy oraz meble będą świetnie współgrały z tymi nasadzeniami. Decydując się na styl orientalny, trzeba wziąć pod uwagę akcesoria dekoracyjne, np. lampiony i fontanny. Dobór roślin nie jest skomplikowany, najlepiej komponują się azalie, funkie, różaneczniki, drzewka bonsai i rośliny zimozielone oraz orientalne odmiany lilii. 

Jeśli lubimy eksperymentować, to warto zdecydować się na nowe nasadzenia, które urozmaicą wygląd naszej przestrzeni zewnętrznej. Kompozycje ogrodowe mogą być różne, a dobór roślin pozostaje kwestią indywidualną. Możemy również nie zmieniać wszystkich nasadzeń, a jedynie zaaranżować rabatę kwiatową, która będzie ciekawą odmianą w naszym ogrodzie.