Proszę sobie wyobrazić taką sytuację, że pracują Państwo przez bardzo długi czas nad pewnym plikiem na komputerze. W pewnym momencie w skutek awarii dochodzi do zaburzeń w dostawie energii elektrycznej. Wówczas nasz plik jeśli nie był zapisany przepadnie niemal bezpowrotnie. Koniecznie trzeba więc zabezpieczyć się na wypadek tego typu problemów.
Polecane zasilacze awaryjne
Kilkanaście lat temu na rynku urządzeń elektrycznych pojawiło się urządzenie zwane zasilaczem awaryjnym. Działanie takiego zasilacza jest stosunkowo proste ale pomogło wyjść z opresji bardzo wielu ludziom. Ogólnie wygląda to tak, że nasz zasilacz awaryjny jest stale ładowany gdy nasz komputer jest przez niego podłączony do sieci elektrycznej. W przypadku nagłego problemu z dostawą energii elektrycznej następuje przełączenie źródła prądu. Wówczas nasz komputer zasilany jest przez akumulatory wbudowane w nasz zasilacz awaryjny. Bardzo często spotkać można inne określenie dotyczące zasilaczy awaryjnych. Występują one bowiem pod nazwą „zasilacze UPS”. W sprzedaży dostępne są również te urządzenia w wersji małej pod względem gabarytów i pojemności. Przystosowane są one bowiem do korzystania z nich w domach. W przypadku firm konieczne może okazać się kupno zasilacza dużo bardziej wydajnego. W różnego rodzaju urzędach, szpitalach czy służbach konieczna jest obecność bardzo pojemnych zasilaczy UPS. Chodzi tam głównie o to żeby ich energia pozwoliła na bezpieczne wyłączenie serwerów oraz wcześniejsze zrobienie kopii zapasowej.
Ogólnie rzecz biorąc jedyną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że zasilacz UPS nie zrobi z naszego komputera stacjonarnego urządzenia mobilnego takiego jak laptop. Idea zasilaczy UPS jest bowiem taka, że prąd w nich kumulowany ma wystarczyć jedynie na to żebyśmy mogli spokojnie zapisać efekty naszej pracy oraz bezpiecznie zamknąć system.