You are currently viewing Jak działają koparki bicoin?

Jak działają koparki bicoin?

Wymiana towarów to nieodłączny element każdej cywilizacji. Już od zarania dziejów ludzie wymieniali produkty swojej pracy na dobra wyprodukowane przez innych członków społeczności. Naturalną koleją rzeczy było pojawienie się pieniędzy, za pomocą których, dokonywanie transakcji stało się wygodniejsze.  Dystrybucją pieniądza zajmowały się instytucje państwowe i regulowały jego wartość.

Kilka słów o koparkach do bitcoin

koparka do bitcoinówWraz z erą komputerów pojawiła się możliwość stworzenia wirtualnych waluty, poza kontrolą rządzących – krypto-walut. Jedną z pierwszych implementacji krypto-waluty jest Bitcoin, po raz pierwszy opisana w 1998 roku przez programistę Wei Daia. Bitcoin w obecnej formie powstał w 2008 roku. Kurs wymiany  Bitcoina ustalany jest na podstawie kosztu wydobycia. Wydobycie (ang. mining) polega na tworzeniu jednostek przechowujących transakcje – bloków.  Transakcje zatwierdzane są poprzez powiązanie ich kryptograficznie z blokiem. Nowe monety są wprowadzane do obiegu jako wynagrodzenie za pracę przy potwierdzaniu transakcji. Urządzeniem służącym do kopania cyfrowego pieniądza jest koparka do bitcoinów, w której układy numeryczne wykonują skomplikowane obliczenia. Do wydobywania waluty mogą być wykorzystywane procesory, jednak ze względu na wysoki pobór mocy i niską moc przerobową, dużo bardziej wydajne są karty graficzne, które ze względu na procesor graficzny mają więcej mocy i są przystosowane do wykonywania powtarzalnych operacji na całych zestawach danych.

Dzięki możliwości użycia procesora karty graficznej do obliczeń nie związanych z grafiką, dobrze radzi sobie z obliczaniem bloków. Istnieją również profesjonalne urządzenia do wydobywania bitcoin. Układy scalone stworzone z myślą o wyliczaniu bloków i wykonywania powtarzalnych czynności dla różnych kombinacji, znacznie wydajniejsze niż pozostałe układy. Obecnie najlepszymi koparkami są układy oparte na procesorach ASIC.