Wtrysk tworzyw sztucznych jest metodą produkowania przeróżnych elementów. Obecnie jest procesem coraz częściej stosowanym w każdej branży przemysłowej. Powodem tak dużego zainteresowania tą metodą jest między innymi aspekt ekonomiczny ponieważ wtrysk umożliwia pełne zautomatyzowanie podczas produkcji wyrobów oraz możliwość produkowania detali o bardzo skomplikowanych kształtach.
Budowa oraz proces działania wtryskarki
Wtryskiwanie tworzyw sztucznych charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Dokładna instalacja formy na wtryskarkę prowadzi do wytworzenia gotowego wyrobu a jego powierzchnia nie wymaga dodatkowej obróbki. Natomiast dzięki zastosowaniu odpowiednich barwników możliwe jest uzyskanie żądanego przez producenta lub klienta koloru. Urządzenie wtryskowe przeznaczone jest do przetwarzania tworzyw sztucznych. Materiał z którego wytwarzany jest gotowy produkt podawany jest w formie granulatu, który zostaje pobrany przez śrubę ślimakową. Kolejnym etapem jest topienie granulatu oraz jego sprężenie. W tym momencie następuje proces wtrysku stopionego tworzywa do wcześniej wspomnianej formy w której ze zespalany oraz wypychany z formy. W tym momencie kończy się proces wytwarzania elementu, mówiąc profesjonalnie wypraski. Dzięki dobrze zaprojektowanym formom oraz odpowiednio dobranym parametrom technologi wtrysku takim jak temperatura proces ten może zostać całkowicie zautomatyzowany. Do najważniejszych parametrów wtrysku zaliczamy: temperatura formy, temperatura wtrysku, ciśnienie wtrysku oraz ciśnienie wewnętrzne.
Powyższy opis jasno przedstawia czym jest technologia wtrysku oraz jakie są jej kolejne etapy. Należy tutaj też wspomnieć, że do każdego rodzaju granulatu muszą być dobrane inne temperatury oraz ciśnienie z jakim roztopiony granulat będzie wtryskiwany do formy. Bez wątpienia można stwierdzić, że dzięki swojej prostocie technologia ta będzie wykorzystywana coraz częściej do wytwarzania skomplikowanych elementów.