Wiele związków chemicznych służy nam w codziennym życiu. Często tego nie zauważamy, nie znamy też nazw większości z nich. Niektóre służą zdrowiu, inne ułatwiają funkcjonowanie w codziennym życiu. Pewne jest natomiast to, że umiejętne korzystanie z nich, pozwala być beneficjentem ich wartościowego działania. Jednym z takich związków jest glikol C6H6O2.
Korzystne właściwości glikolu etylenowego
Związek ten należy do grupy alkoholi polihydroksylowych i jest najprostszym przedstawicielem tej grupy. Ma jednak szereg korzystnych właściwości. Jest wykorzystywany w reakcjach polimeryzacji jako prekursor. Wykorzystywany jest także do produkcji rozpuszczalników oraz materiałów wybuchowych. Jednak jednym z najważniejszych zastosowań tego związku jest wykorzystanie go w układach chłodniczych samochodów. Glikol etylenowy ma bardzo niską temperaturę krzepnięcia, dlatego jest stosowany do produkcji niezamarzających płynów do chłodnic silników. Wykorzystywany jest również jako czynnik pośredni w instalacjach chłodniczych. Jego znaczenie jest bardzo istotne, gdyż nie doprowadza do przegrzania silnika, nawet w niskich temperaturach, ze względu na wielokrotnie niższą temperaturę krzepnięcia glikolu etylenowego. Związek ten jest niestety toksyczny dla organizmu ludzkiego i może uszkodzić nerki, wątrobę lub mózg. Należy więc zachowywać szczególną ostrożność podczas używania go i unikać bezpośredniego kontaktu związku ze skórą.
Korzystne i mnogie właściwości glikolu C6H6O2 pozwalają na jego wykorzystanie w wielu dziedzinach. Najczęstszą jest jednak produkcja płynów chłodniczych do samochodów, które służą do utrzymania stałej temperatury silnika poprzez układ chłodniczy. Zagrożenie dla zdrowia i życia, związane z glikolem etylenowym jest redukowane poprzez zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z nim.